rychlá poptávka: +420 775 582 257

Těchto 7 finančních pravidel prostě musíte znát

Řídíte se těmito 7 nejdůležitějšími pravidly osobních financí? Pokud ne, tak začněte - ať Vám zbytečně neutíkají Vaše těžce vydělané peníze!

Těmito pravidly by se měl řídit úplně každý, kdo vydělává peníze. Je úplně jedno, jestli jste prodavačka v supermarketu, student gymnázia nebo vysoký manažer. Všem poslouží úplně stejně. Pojďme se na ně podívat! 

 

7 zlatých pravidel osobních financí:

 

1.Vytvořte si finanční plán a řiďte se jím

Bez finančního plánu se neobejdete. Je to mapa, která vám ukazuje cestu z vaší dnešní situace k finančně zajištěné budoucnosti. Finanční plán vám pomůže dostat se k vašim cílům rychleji, levněji a bezpečněji.

 

2. Zbavte se co nejrychleji špatných dluhů
Zbavte se spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a podobných dluhů. Jen užírají vaše volné peníze, které vám pak chybí při naplňování vašich cílů. 

 

3. Vybudujte si pohotovostní rezervu
Když se vám pokazí auto, pračka, lednička nebo máte jiné neočekávané výdaje, můžete je zaplatit z pohotovostní rezervy a nemusíte sahat na peníze, které si spoříte na některý z vašich cílů. Jak velká by rezerva měla být? Teorie doporučuje rezervu ve výši 
3 až 6 měsíčních výdajů. Nicméně i s jednoměsíční rezervou se budete cítit určitě lépe než člověk, který žije od výplaty k výplatě.

 

4. Kvalitně se pojistěte
Toto je nejdůležitější pravidlo ze všech. Můžete udělat spoustu chyb, které vás budou stát hodně peněz. Většinou jdou ale napravit. Pokud vám ale shoří dům a vy jste jej měli špatně pojištěný, může vás taková kritická chyba stát milióny korun. Kvalitní pojištění je takové pojištění, které vás ochrání v případě těch nejhorších pojistných událostí, 
a zároveň vás stojí co nejméně. 

 

5. Vyřešte vlastní bydlení, bydlíte-li v nájmu, který je drahý
Pokud platíte nájemné, které se blíží splátce hypotéky, za kterou byste si mohli koupit podobné bydlení, neváhejte a běžte do hypotéky. Jednou ji splatíte a bydlení bude vaše.

 

6. Začněte co nejdříve pravidelně investovat.
Pro rentu 5 000 Kč měsíčně potřebujete majetek ve výši cca 1 milionu korun. Pokud chcete mít přilepšení k důchodu řekněme 10 000 Kč měsíčně, potřebujete našetřit 2 mil. Kč. Tolik peněz nenašetříte ze dne na den. Proto čím dříve začnete, tím lépe.

 

7. Rozkládejte (diverzifikujte) rizika
Rozložte rizika a investujte podle pravidel ochrany bohatství – rozložte své peníze mezi akciové investice, konzervativní a nemovitosti na pronájem. Vždy mějte v portfoliu zastoupeny všechny tři části a s přibývajícím věkem převažujte od těch nejrizikovějších k nejkonzervativnějším.

Možná dnes není vaši finanční situace růžová. Pokud se ale budete těmito pravidly řídit, můžete se dostat během 2 – 5 let do finanční pohody. A v dlouhodobém horizontu -  řekněme 20 až 30 let můžete dosáhnout finanční nezávislosti. 

 

Držíme vám palce!