rychlá poptávka: +420 775 582 257

Co je finanční plánování? 

Úkolem finančního plánování je zajistit splnění našich cílů (např. pořízení vlastního bytu, dovolené, vytvoření finanční rezervy atd.). Mnoho lidí žije od výplaty k výplatě a nemají žádný rozumný plán, jak uspořit peníze. To může být velký problém v případě, kdy se v jejich životech vyskytne nečekaný výdaj a oni si musí finanční prostředky půjčit. Tím se roztáčí nebezpečná dluhová past, na jejímž dně už skončilo mnoho dalších lidí.

Jak se této situaci vyhnout? 

Základem je si stanovit určité cíle, ke kterým následně budete přiřazovat peníze.

Důležité je mít rozmyšleno:

1. Co si chci pořídit

2. Kdy budu peníze potřebovat

3. Kolik peněz budu potřebovat

Vzniklou peněžní rezervu si pak šetřete pro případ nouze a nečekaných výdajů. Finanční přebytky můžete dále ukládat, k tomu slouží jednotlivé finanční instrumenty, díky kterým vás již nečekaný výdaj nemůže překvapit. Jedná se především o:

  • Pojistky
  • Penzijní fondy
  • Stavební spoření
  • Otevřené podílové fondy
  • Akcie a dluhopisy
  • Nejrůznější komodity
  • Investice do umění, diamantů apod.
  • Investice do nemovitostí
  • Úvěry a půjčky
  • Realitní služby

 

Vyvarujte se chyb při Vašem finančním plánování. Nejčastější chyby:

1. Nemám stanovené cíle, tudíž jich nemohu ani dosáhnout.

2. Plány musím dodržovat!

3. Díky cílům vím, kdy budu potřebovat finance a mohu si proto vybrat vhodný produkt.

 

Finanční instrumenty se dále dělí podle doby, kdy bude potřeba finanční prostředky použít. Z tohoto pohledu rozdělit do tří skupin: 

KRÁTKODOBÉ CÍLE

Zde používáme velmi bezpečné, dobře likvidní, avšak tím i málo výkonné nástroje. Jsou jimi zejména spořící účty nebo konzervativní otevřené podílové fondy.

STŘEDNĚDOBÉ ZÁMĚRY

Střednědobé záměry řešíme výkonnějšími instrumenty, jakými jsou například dluhopisové či smíšené podílové fondy. Jsou výnosnější, čemuž však odpovídá vyšší kolísavost a z ní plynoucí jejich omezenější likvidita. Do této skupiny patří i stavební spoření, u kterého sice kolísání nehrozí, ovšem jeho splatnost je až po šesti letech od počátku.

DLOUHODOBÉ INVESTICE

Do dlouhodobých investic pak umisťujeme akciové podílové fondy a podobné nástroje. Při vyšším objemu majetku zde budou zastoupeny i alternativní investice, jako jsou drahé kovy, diamanty, nebo třeba umění. Při strukturování portfolia pro finanční nezávislost je vhodné využít nemovitosti či nemovitostní fondy jako stabilizační součást investičního majetku. 

 

Jak Vám můžu pomoci?

* Povinný údaj